صفحه اول   خدمات موسسه   طرح ميثاق   آيين نامه طرح ميثاق
آيين نامه طرح ميثاق
در مكتب اسلام مرگ فنا نيست، مرگ آغاز حياتي بهتر و برتر از دنياي كنوني است. مرگ تحول است و آغاز سفري طولاني به افقي وسيع‌تر و كامل‌تر از جهان كنوني.
بزرگان و فلاسفه، دنيا و آخرت را به رحم مادر و دنياي كنوني تشبيه كرده‌اند. اگرچه اين تشبيه نيز نارساست زيرا دنياي پس از مرگ، دنيايي جاودانه است و حال آنكه اين دنيا با همه وسعتي كه دارد محدود است و فاني و تمام شدني.
در قرآن كريم مي‌خوانيم «الذي خلق الموت و الحيوه ليبلوكم ايكم احسن عملاً» اوست خدايي كه مرگ و زندگاني را خلق كرده است تا شما را بيازمايد تا كداميك عمل بهتر و نيكوتري را انجام مي‌دهيد. مي‌بينيم خدا در آيه شريفه مرگ را مقدم بر حيات ذكر كرده كه اين تقدم در بيان نشان دهنده بزرگي و عظمت جهان پس از مرگ نسبت به زندگاني كنوني است. بنابراين از ديدگاه يك مسلمان عاقل، مرگ ترس و وحشت ندارد بلكه نقطه‌ي آغاز تحولي بزرگ در زندگاني است.
مرگ موجب ناامیدی و نداشتن انگیزه نیست بلکه چشم داشت به افقی وسیع تر از دنیای کنونی است. به فکر بودن، ره توشه ای فراهم کردن و دوراندیشی است. نه ناامیدی و نداشتن نشاط. بر این اساس است که می بینیم خدای تبارک و تعالی در قرآن کریم (سوره مریم) می فرماید : «و یزید الله الذین اهتدواهدی و الباقیات الصالحات خیر عند ربک ثواباً و خیر مردّاً» یعنی آنانی که به دعوت خدا لبیک گفتند و راه خدا را پیش گرفته مشمول هدایت خاصه می شوند. نورانیتی ویژه در آنها ایجاد می شود که از سایرین هوشیارتر و بیناتر می شوند. در قلبشان نورانیت و معرفت و درک خاصی پیدا می شود که سایرین فاقد آن هستند و دنبال این حالت عرفانی است که به انجام اعمال مبادرت می ورزند که مانند چشمه خروشان همواره جاری و منشاء خیرات و برکات همیشگی خواهد بود و لذا در قرآن کریم از آن به عنوان «باقیات الصالحات» یاد شده است. اکنون طرحی که در پیش روی شما قرار می گیرد پیشنهادی است عملی در راستای آنچه ذکر شد و از خدای تبارک و تعالی و پیشگاه مقدس امام عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفدا می خواهیم تامارادر انجام نیت های خیری که به ما ارزانی داشته است یاری بخشد.
و اما طرح :
1- نام طرح : میثاق یاران امام زمان علیه السلام عجل الـ.... تعالی فرجه الشریف که در این جزوه به اختصار «طرح میثاق» نامیده می شود.
2- اعضاء طرح : اعضاء این میثاق 313 نفر به عدد اصحاب جنگ بدر و یاران خاص امام زمان علیه السلام می باشد.

3- هدف طرح :
1-3- تقرب الی الـ....
2-3- توجه بیشتر به وجود مقدس امام زمان علیه السلام و بهره جستن بیشتر از وجود آن حضرت در دنیا و آخرت
3-3- تهیه و تدارک و فرستادن ره توشه ای برای سفر آخرت
4-3- عضویت در تشکلی الهی و انسان دوستانه و بهره مندی از خیرات و برکات این تشکل مقدس و الهی و توفیقی در انجام اعمال خیر دنیا و آخرت

4- شرایط عضویت و شرکت در طرح :
1-4- تعهد شرعی مبنی بر خواندن یک شبانه روز نماز و گرفتن یک روز روزه برای هریک از اعضاء طرح میثاق که به رحمت الهی برود.
تبصره 1- بدیهی است درصورتی که گرفتن روزه برای فرد میسر نباشد، می تواند برای انجام این تعهد، فردی را اجیر نماید (روزه استیجاری) موسسه نسبت به معرفی فردی که روزه استیجاری می گیرد آمادگی دارد.
تبصره 2- این تعهد به هیچ وجه مسئولیت فرد را در اداری فرائض نماز و روزه سلب نمی کند.
2-4- پرداخت یک میلیون و چهارصد هزار ریال به صورت نقد و یا حداکثر طی سه قسط.
3-4- هریک از اعضاء باید در زمان حیات خود واجد شرایطی را معرفی نماید تا پس از فوت وی جانشین او در طرح میثاق باشد. در غیر اینصورت موسسه خیریه سیدالشهداء علیه السلام فرد واجد شرایطی را انتخاب خواهد نمود تا اجتماع 313 نفر کامل باشد.

5- فوائد و آثار مترتب بر اجرای طرح
1-5- هریک از اعضاء که به رحمت خدا برود، 312 شبانه روز (قریب به یکسال) برای او نماز خوانده خواهد شد و 312 روز (قریب به 10/5 ماه) روزه برای او گرفته خواهد شد. بدین ترتیب چنانچه روزه یا نماز قضا بر گردن شخص عضو باشد و آن شخص در انجام آن غفلت ورزیده باشد، انشاءالـ.... به میزان متنابهی دین او ادا خواهد شد.
2-5- درصورتی که امکان اطلاع رسانی باشد تعداد کثیری از مومنین و مومنات برای متوفی نماز لیله الذفن خواهند خواند و در مراسم بزرگداشت وی شرکت خواهند نمود که انشاءالـ.... موجب مغفرت و علو درجات او خواهد شد.
3-5- وجوهی که جمع آوری می شود، صرف امور خیریه می گردد.
بدیهی است هریک از اعضاء در ثواب این عمل خیر شریک خواهند بود و عمل او صدقه جاریه ای است که در زمان حیات و بعد از مرگ او نیز منشاء خیر و برکت می باشد.
4-5- عضویت در تشکلی به عدد یاران خاص امام زمان علیه السلام (313 نفر) موجب خواهد شد تا هریک از اعضاء بتواند از برکات و خیرات دنیوی و اخروی جمعی مقدس و خدا طلب بهره جوید.
5-5- یاد و خاطره هریک از اعضاء در زمان حیات و بعد از مرگ او بر زبانها جاری و مشمول دعای خیر سایر اعضاء خواهد شد.

6- ارکان اجرای طرح
ارکان موسسه خیریه سیدالشهداء علیه السلام که عبارتست از هیئت امناء و هیئت مدیره و بازرسان مسئولیت حسن اجرای این طرح را عهده دار می شوند و موسسه برای اجراء و تحقق اهداف آن، فرد واجد شرایطی را به عنوان مجری طرح میثاق تعیین نموده است.

7- ارتباط اعضاء طرح با یکدیگر و اطلاع از اقداماتی که صورت می گیرد
اعضاء طرح میثاق یاران امام زمان علیه السلام سالانه 2 بار اجتماع خواهند نمود و اخبار و گزارشات و مطالبی که لازم است به اطلاع اعضاء محترم رسانده شود به استحضار خواهد رسید. مضافاً هر 3 ماه یک مرتبه، فصلنامه ای منتشر و آخرین رویدادها و گزارشات به استحضار اعضاء محترم خواهید رسید. قابل ذکر است 15 تا 30 نفر از اعضای داوطلب هرگروه به عنوان عضو رابط انتخاب خواهد شد. این افراد در جلسات ماهانه طرح میثاق در محل خیریه شرکت جسته و ضمن تبادل نظر جهت اجرای بهتر طرح، هریک مسئولیت اطلاع رسانی به 20 نفر از اعضاء را عهده دار می گردند.

8- مدت اجرای طرح
مدت اجرای طرح محدود نیست و به عنوان یکی از فعالیتهای مستمر موسسه خیریه سیدالشهدا تعریف می شود.

9- مسئولیت شرعی و قانونی اجرای طرح
مسئولیت شرعی و قانونی اجرای طرح به نحو احسن، با موسسه خیریه سیدالشهدا علیه السلام که در این طرح به اختصار موسسه نامیده می شود می باشد و موسسه موظف است طبق اساسنامه خود و قوانین موضوعه کشور جمهوری اسلامی ایران اقدامات لازم را در جهت تحقق اهداف و برنامه های این طرح به عمل آورد.
از درگاه ایزد منان توفیق در انجام این طرح را مسئلت می نمائیم.درباره موسسه |  خدمات موسسه |  توانمندسازی و اشتغال |  همکاری با موسسه |  گالری عکس |  گزارش‌های عملکرد |  پیوندها |  سوالات متداول |  نظرسنجي |  اخبار و رویدادها |  ارتباط با ما |  نقشه سايت |  صفحه اصلي 

© کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه خيريه سيدالشهداء (ع) است. (1397-1392)